Zaskrbljen otrok
Tina Zupančič, univ. dipl. soc. del.
Mojca Z. Dernovšek, dr. med. spec. psihiatrije, pravi, da »otroštvo navadno velja za čas brezskrbnosti in je marsikdo presenečen nad dejstvom, da je anksioznost v otroštvu pogosta in da za anksioznimi motnjami trpi približno eden od desetih otrok vseh starosti. Anksioznost se lahko pojavi ne glede na spol, materialno stanje družine, inteligenco itd.«
Strahovi pri otrocih so do neke mere normalni. Otroci se v določenih starostnih obdobjih pogosteje srečujejo s specifičnimi strahovi, kot je npr. strah pred ločitvijo od staršev, strah pred temo, tujci … Tega se morda spomni tudi kdo od nas. Kljub temu da je to normalno, moramo otrokov strah vedno vzeti resno, saj otrok resnično doživlja stisko, tesnobo. Nič manj ni resnična, kot je tesnoba pri odraslih.
Anksioznost je podobno kakor pri odraslih tudi pri otrocih najpogostejša težava v duševnem zdravju. Pomembno je, da vemo, kateri strahovi so nekaj povsem običajnega v določeni starosti. Pogosto so strahovi začasni in prehodni in bi jih v določeni starosti otrok moral, kot rečemo, prerasti. Če jih ni, to morda terja posebno pozornost in strokovno obravnavo.
Pogosti strahovi pri otrocih
Okrog enega leta so običajni strahovi pred tujci, otroci se ustrašijo nenadnih gibov, strah jih je ločitve od staršev, velikih neznanih predmetov, stranišča. Med prvim in drugim letom je prisoten strah pred ločitvijo, strah pred temo, živalmi, velikimi predmeti, maskami (npr. pustnimi, kostumi), strah jih je, če spremenimo bivališče, glasnih zvokov. Med tretjim in četrtim letom jih je še vedno strah ločitve, teme, živali, mask, nočnega hrupa.
Tudi med petim in šestim letom je otroke še vedno lahko strah ločitve, živali, »hudobnih« ljudi, poškodb, grmenja, bliskanja, nadnaravnih bitij, bojijo se spati ali biti sami.
Sedem- in osemletniki se bojijo nadnaravnih bitij, biti sami, poškodb, imajo strahove zaradi gledanja televizije.
Poleg starosti otroka na njegove strahove močno vplivajo tudi izkušnje. Npr. povsem razumljivo je, da je otroka, ki ga je ugriznil pes, psov strah, težje pa je najti vzroke za strahove, ki nimajo logične podlage. Včasih strah prevzamejo od odraslih – če je mamo strah grmenja, je lahko strah tudi otroka.
Zakaj je moj otrok tesnoben?
Obstajajo dejavniki, ki povzročajo anksioznost pri otroku ali pa jo ohranjajo. Raziskave kažejo, da imajo ljudje z anksiozno motnjo pogosto bližnje sorodnike, ki imajo podobne težave, pogosto ima vsaj en starš anksioznega otroka tudi sam izkušnje s tem, kar pa ne velja za specifične fobije (npr. pred tuneli, temo, pajki). Otroci v vsem posnemajo svoje starše in torej tudi njihov način soočanja s svetom. Če starša ves čas skrbi, se izogiba situacijam, ki so mu neprijetne, se otrok lahko nauči, da je to način obvladovanja strahu. Ni potrebno, da si starši ob tem spoznanju naložimo nepotrebno krivdo, dragoceno je že zavedanje lastnega vedenja in njegovega vpliva na anksioznost pri otroku. Odzivi staršev in način, na katerega se soočajo s strahovi otrok imajo pomembno vlogo pri ohranjanju tesnobnosti. Nekateri starši delujejo preveč zaščitniško in s tem podpirajo izogibanje, kar za otroka ni koristno. Otroku ne moremo odvzeti vseh stisk, strahov … z nekaterimi stvarmi se mora, seveda z našo podporo, tudi soočiti. Nekateri starši že kar predvidijo, da bo otroka strah in ga že vnaprej tolažijo, čeprav morda ne bi bilo potrebno. S tem otroku sporočamo, da je svet nevaren in ne bo zmogel sam.
Stresorji so stimulanti za povzročitev stresa. Otrok, ki se vsakodnevno sooča s stresorji, je ves čas vznemirjen in zato težje kos strahovom. Pogosti stresorji so nasilje v družini, ustrahovanje v šoli, slab šolski uspeh, bolezen, ločitev staršev in druge travmatične izkušnje. Taki dogodki lahko pri otrocih sprožijo anksioznost.
Velik del anksioznosti predstavlja tudi način razmišljanja. Negativne misli in osredotočanje na nevarnost nas dela tesnobne, spregledamo dobre stvari in si zapomnimo le slabe. Otroku se tako zdi svet nevaren.
Otroci, ki so tesnobni se najpogosteje izogibajo situacijam, saj je to osnoven in avtomatičen del njihove osebnosti (bežati). Tako otrok ne dobi izkušnje, da morda negativne misli ne držijo in ne dobi pozitivnih izkušenj.
Otrok se boji živali
Mag. Rudi Ocepek pove, da ob rojstvu strahov pred živalmi še nimamo, pridobimo jih s sprejemanjem stališč ljudi, s katerimi se družimo. Prenašajo se z zgledom in besedami. Izjemoma te strahove pridobimo tudi po travmatični izkušnji z virom strahu, na primer po ugrizu psa ali po opazovanju travmatične izkušnje nekoga drugega. Strahove običajno prevzamemo od nekoga, ki nam je blizu in v našem življenju igra pomembno vlogo, pogosto so to starši, stari starši, vzgojiteljica v vrtcu ali prijatelji. Otroci imajo neverjetne »radarje« in pogosto ne moremo prikriti svojih strahov. Spomnim se, ko me je hči pri štirih letih vprašala, zakaj se bojim psov. Sama sem vedno pazila, da ne bi strahu pred psi prenesla na otroke in sem se izogibala situacijam, v katerih bi se to pokazalo. Vprašala sem jo, zakaj tako misli, pa mi je gladko odgovorila: »Zato ker ne greš nikoli ti z nami do psov, vedno gre oči.« Na srečno mojih otrok ni strah psov, morda tudi zato, ker smo se po tem, ko je hči povedala, kaj je opazila, o tem pogovorili. Povedala sem, da psi niso strašni, da pa se jih jaz kljub temu bojim in da ne vem zakaj, njim se jih ni potrebno bati, saj so kužki nekaj čudovitega. Verjetno pa imata največjo zaslugo pri tem, da imajo vsi trije otroci radi pse, oče in predvsem babica, ki je prava ‘pasjeljubka’.
Otrok se boji ločitve
Nekateri otroci se poženejo v veliki svet, drugi so previdni in včasih prestrašeni. Bodimo potrpežljivi in otroka prijazno spodbujajmo k samostojnosti. Ne silimo ga v situacije, ki se jih boji, po drugi strani pa mu ne odvzemimo dragocenih izkušenj, iz katerih bo črpal pozitivna sporočila, da svet ni strašen. Začnimo z majhnimi koraki. Na igrišču se lahko počasi umaknemo na klop, tja, kjer nas bo otrok videl. Ko bo šel k prijatelju na obisk, naj bo to najprej npr. pol ure ali eno uro in ne že prvič celo popoldne. Z izjavo, kot je »Ne skrbi, tam bom, če me boš potreboval«, nehote sporočimo, da pričakujemo, da ga bo strah. Naše pripombe naj bodo pozitivne in celo spodbudne, npr. »Lepo se imej, se kmalu vidiva.« Pomaga tudi, če se vnaprej pogovorimo o dogodku, tako bo situacija za otroka predvidljiva in ne bo negotov. S pozitivnim pristopom povejmo, koliko časa bo pri prijatelju, kaj bo tam počel in kdaj bomo prišli ponj. Pomembno je, da obljubo držimo.
Otroka je strah namišljenih stvari
Otroci se bojijo pošasti, duhov, mislijo, da so pod njihovo posteljo, v njihovi omari. Otroci z bujno domišljijo si pričarajo božička, škrate, vile, vendar žal tudi strašne podobe. Otroka naučimo ločevati med resničnim in domišljijskim svetom. Ko gledate po televiziji namišljene stvari, mu povejte, da niso resnične. Lahko se igramo igrico, da naštevamo osebe in predmete, otrok pa pove, ali so namišljene, ali so žive ali ne. Otrok nikoli ne strašite s parklji, s hudobnimi tetami, ki ga bodo odnesle, če ne bodo pridni ipd.
Lahko mu daste namišljeno orožje, ki se ga bodo pošasti ustrašile in ušle, ali pa na vrata namestite napis ali slikico, da je pošastim vstop prepovedan. Neverjetno, vendar včasih deluje.
Morda boste pustili odprta vrata otroške sobe, da bo vanjo prihajala svetloba, mnogi otroci pa so mirnejši, če jim v sobi sveti diskretna nočna svetilka.
Najpomembnejše pri otroških strahovih je, da otroku damo vedeti, da se mu ne posmehujemo in da razumemo njegova čustva. Hkrati mu pokažimo, da nas ni strah, da bi se mu kaj zgodilo, tako nam bo otrok zaupal in tudi sam postal manj boječ.
Objavljeno v prilogi za starše revije Zmajček, oktober 2021 (št. 2 letnik 28)
Viri
Foto: iStock
https://www.karakter.si/media/1242/kako_pomagati_otrokom_z_ anksioznimi_motnjami-3.pdf, privzeto, 1. 9. 2021.
https://old.delo.si/prosti-cas/zdravje/rudi-ocepek-priznajmo-si-da-so-strahovi-namisljeni.html, privzeto 1. 9. 2021.
Pantley, E (2007), ABC odlične vzgoje, Ljubljana: Mladinska knjiga.